Мультфільми та їхній вплив на дитину

 

Діти із задоволенням обговорюють на перервах переглянуті мультфільми та мультсеріали. Апріорі багато хто з батьків розцінює мультфільм як виключно дитячий, а отже, нешкідливий продукт. Однак це не завжди так.

На думку дослідників, мультфільм транслює дитині певні моделі поведінки, які надалі вона неусвідомлено сприймає як правильні чи неправильні. Якщо дитині симпатичний герой чи героїня мультфільму, вона намагатиметься наслідувати його чи її. Чим більше привабливості й харизми у персонажів мультика, тим більшим впливом вони володіють. Отут і криється головна небезпека: якщо дитина асоціюватиме себе з привабливими персонажами, які не творять, а руйнують, вона перейматиме їхню модель поведінки.

Мультфільми слід відбирати за такими критеріями:

  • мотиваційний. Мультфільм не мусить спонукати дитину до дій, які будують небезпечні для оточуючих чи для неї самої;
  • ціннісно-змістовний. Мультфільм повинен формувати в дитини систему загальнолюдських цінностей, наприклад розповідати про важливість доброти, дружби, щирості, милосердя;
  • емоційний. Мультфільм не мусить викликати в дитини такі негативні почуття, як тривога чи невпевненість у собі. Якщо в мультфільмі ображають персонажа, із яким ідентифікує себе дитина, - це шкідливий мультфільм. Якщо після перегляду дитина відчуває позитивні емоції чи вчиться справлятися з негативними - це корисний мультфільм;
  • пізнавальний. Мультфільми мусять адекватно передавати картину світу й пробуджувати цікавість до дослідницької діяльності.

Ознаки «шкідливого мультика», який не варто переглядати дитині:

  • головні герої агресивні, прагнуть завдати шкоди оточуючим, нерідко скалічують чи вбивають інших персонажів, причому подробиці жорстокого, агресивного ставлення багаторазово повторюється, детально розкриваються, смакуються. Наслідком перегляду такого мультфільму може стати вияв дитиною в реальному житті жорстокості, безжальності, агресії;
  • девіантна, тобто така, що відхиляється, поведінка героїв мультфільму ніким не карається. У підсумку в маленького телеглядача закріплюється уявлення про припустимість подібних форм поведінки, знімаються табу, розхитуються еталони доброго і поганого вчинку, припустимої й неприпустимої поведінки;
  • демонструються небезпечні для життя дитини форми поведінки, повторювати які в реальному житті недоцільно, безглуздо і навіть просто загрозливо. Перегляд таких прикладів для наслідування може потягти зниження порогу чутливості до небезпеки в дитини, а отже, потенційні травми;
  • транслюються форми нестандартної статерольової поведінки: істоти чоловічої статі поводяться як представниці жіночі статі і навпаки, вдягають невідповідний одяг, виявляють особливу цікавість до подібних собі за статтю персонажів. Особливо це може мати наслідки в період активної статевої ідентифікації дитини;
  • поширені сцени неповажного ставлення до людей, тварин, рослин. Показано безкарний глум, наприклад, над старістю, немічністю, безпорадністю, слабкістю;
  • використовуються несимпатичні, а подеколи навіть потворні герої. Для дитини зовнішність мультяшки має особливе значення. Позитивні персонажі мусять бути симпатичними чи навіть гарними, а негативні - навпаки. У разі коли всі персонажі жахливі, потворні, страшні незалежно від їхньої ролі, у дитини не має чітких орієнтирів для оцінки їхніх вчинків. Крім того, коли дитина змушена наслідувати несимпатичного головного героя, ідентифікувати себе з ним - неодмінно страждає самовідчуття.

За матеріалами Дорожко І.І., Малихіна О.Є., Туріщева Л.В.

Естетична анімація з метою виховання гарного смаку

«Що цікавого у тих мультиках? Йди краще на вулицю погуляй!», — часто чує малеча від батьків під час перегляду якоїсь анімації. Так, мультики бувають різні: є такі, що просто забирають час, а є такі, що можна вважати хіба що не витвором мистецтва.

«Каприз»

Історія про хлопчика та його вірного кота-захисника створили українські аніматори разом із вірменським режисером Мануком Депояном. Мультфільм дуже динамічний, багатий деталями та відмінно промальований.

«Коп і Штик. Завзяті Кроти»

Стильний, яскравий та гумористичний мультик розповість про пригоди двох друзів, Копа та Штика, які зібралися на Місяць шукати хробаків.

«Лежень»

Мультфільм знято за мотивами твору українського письменника Юрія Винничука «Лежень» зі збірки «Львівські казки». Стрічка розповість не лише гумористичну історію, а й продемонструє особливий колорит пригоди, старовинні костюми та архітектуру західної України.

«Літачок Ліп»

Фантазії мультиплікаторів, які створили цю стрічку в естетиці «Yellow Submarine» Джорджа Даннінга, можна лише позаздрити. Ну, от хто б міг подумати, що можна зобразити літаки у вигляді корови, риби, ведмедя та навіть поросяти? Самі персонажі настільки цікаві, що хочеться подивитися історію про них просто зараз!

«Війна яблук та гусені»

Графічна та гарна за колористикою стрічка розкаже історію нападу гусені на яблуню, після якого лишилося одне войовниче яблучко, що вирішило відповісти зеленим ворогам. Але воювати яблукові не довелося, бо до того часу гусінь перетворилася на яскравих метеликів.

«Літа мої…»

Це український анімаційний фільм режисера Володимира Гончарова, знятий за мотивами живопису народної художниці Марії Примаченко. Сюжет дуже простий — на гостини до художниці Марії збираються її родичі, друзі, сусіди. І кожен потрапляє до її хати своїм шляхом.

«Коза-дереза»

Казка про дерезу ніби намальована гуашшю на склі. Цей мультик ніби виходить з-під пензля художника, утворюючи буквально рухливі картинки.

«Червона жаба»

Повчальна анімована казка про те, які можна мати вигоди, якщо ти не схожий на інших. Мультик приваблює не лише своїм сюжетом, а й динамічною картинкою.

«Історія одного поросятка»

Дуже рекомендуємо цю анімовану казку, наповнену гумором досхочу. Ось цитата, щоб ви змогли оцінити талант сценариста: «Зразу видно, що то або королівна французька, або дівка з Коломиї», а оцінити талант режисера та групи аніматорів ви зможете, переглянувши історію про дивний сон поросятка.

 


Коментарі

Популярні дописи з цього блогу

Прояви дезадаптації та причини її виникнення

Тиха трагедія з нашими дітьми, про яку ніхто не говорить

ЩО ТАКЕ ПРОБЛЕМНА ПОВЕДІНКА?